Sırp Lider’den Korkunç Savaş Açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonun ardından dünyadaki askeri ve siyasi gerilimin daha da arttığını söyleyen Sırp Lider, dünyadaki jeopolitik dengelerin bu durumdan etkilendiğini söyledi.

“ÜÇ YA DA DÖRT AY SONRA…”

Sırp Lider İsviçre’de yayınlanan “Die Welteoche” Dergisine verdiği beyanatta dünya savaşının çıkma ihtimali karşısında gelen soruya, Üçüncü dünya savaşından söz edemem ama büyük bir çatışmadan söz ediyorum. Ne kadar uzaktayız? Bundan çok uzakta olmadığımıza inanıyorum. Üç ya da dört aydan fazla değil ve bunun daha önce gerçekleşmesi tehlikesi de var” diyerek cevap verdi.

“FELAKETİ YAŞAYACAĞIZ”

Dünya üzerindeki gerilimin her geçen gün arttığını söyleyen Vucic, “Ünlü tarihçi Alan JP Taylor’ın sözleriyle: ‘Tren istasyondan ayrıldı ve kimse onu durduramaz.’ Ve görünen de bu. Büyük güçler bir şey yapmazsa Ukrayna’da olup bitenlerin acı sonunu göreceğiz. Kısa bir süre sonra eminim ki gerçek bir felaket göreceğiz” ifadelerini de kullandı.

RUSYA İLE BATI ARASINDAKİ GERİLİM

2014’te Ukrayna’da gerçekleşen iktidar değişikliğinin ardından Rusya, Ukrayna sınırlarının NATO’dan korunması gerektiğine dikkat çekmişti. Geçen süreçte NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin kendisine yönelik tehdit oluşturduğunu iddia eden Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’ya ‘Askeri Operasyon’ başlattı. Ukrayna ordusu, Rusya’nın başkente doğru ilerlemesini engelledikten sonra, çatışmaların çoğu güneye ve doğuya odaklanmış ve Rusya, doğu ve güneydeki bölgeleri işgal etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın 2022’den itibaren Rus güçlerinin işgali altında bulunan dört bölgeden askerlerini çekmeye başlaması ve NATO’ya katılma planlarından vazgeçmesi halinde Ukrayna’da “derhal” ateşkes emri vereceği ve müzakerelere başlayacağı sözünü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x