Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor… EYT’liler de hak kazandı: Emlak vergisi muafiyeti

Milliyet Gazetesi’nden Mithat Yurdakul’un haberine göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden yararlanarak emekli olanlar ve daha önce emekli olanlar, Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evleri için emlak vergisi ödemiyor. Emlak vergisi istisnası için belediyeye dilekçeyle müracaat gerekiyor. Yeni emekliler için muafiyet bir sonraki yıl başlıyor. Yani 2023 yılında emekli olarak emlak vergisi muafiyeti için başvuran bir kişi, 2024 yılı itibarıyla vergi ödemeyecek.

Birden fazla gayrimenkulde hissesi olan emekliler ile emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar (engelliler, gazi, dul ve yetim aylığı alanlar hariç olmak üzere) ise muafiyetten yararlanamıyor. Emeklilerin geçici zamanlarda kullandıkları yazlık gibi konutlar da muafiyet kapsamında yer almıyor.

HİSSELİ KONUTLAR

Emeklilerin yanı sıra geliri olmayan ev kadınları, hiçbir geliri olmayan 18 yaşından büyük kişiler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri de emlak vergisi muafiyetine hak kazanıyor. Bu kesimlerin de Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Bir evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyor. Buna karşın, evin toplam büyüklüğü 200 metrekareyi geçerse, hak sahibine düşen hisse miktarı daha az da olsa, istisna geçerli olmuyor.

Vergi istisnasından sadece Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Muafiyet için, hak sahiplerinin, meskenin bağlı bulunduğu belediyeye, hangi kapsamda muafiyet kazandığını gösteren evraklarla birlikte müracaat etmesi gerekiyor. Güncel olarak hangi kapsamda muafiyetten yararlanılıyorsa, o kapsamda başvuru yapmak önem taşıyor.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME

Mevzuatta, indirimli bina vergisi oranı uygulamasının geriye dönük olarak uygulanmayacağına dair hüküm bulunmaması nedeniyle gerekli şartları taşıyan binalar için, geriye dönük olarak da indirim alıp, 5 yıllık zaman aşımı süresi içinde kalmak kaydıyla, para iadesi istenebiliyor.

KİRALIK DAİRE DE KAPSAMDA

Emlak vergisi istisnası için evde bizzat oturmak gerekmiyor. 200 metrekareyi geçmeyen meskenin kiraya verilmeden boş tutulması, kiraya verilip, başka bir evde kirada oturulması ve çocuklar ya da akrabalar tarafından ücretsiz kullanılıyor olması halinde de istisna devam ediyor. Kiralık konutlardaki emlak vergisi istisnası, bu konutlarda kira üzerinden alınan vergiyi ise etkilemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x